מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

גיא ואורית החליטו לקחת פסק זמן, כדי לבחון את המשך הנישואין שלהם. הם מדברים על גירושין כבר תקופה ואפילו היו בכמה פגישות טיפול זוגי, אבל שניהם חשים שמצד אחד הבעיות ביניהם לא נפתרו, אולם מצד שני הם לא בטוחים לחלוטין לגבי ההחלטה להתגרש.לכן הם החליטו שגיא ישכור יחידת דיור למשך חצי שנה לפחות, הם חילקו ביניהם את הימים עם הילדים, וסיכמו שבמשך חצי שנה הם יבחנו את הנישואין מרחוק.

 

את כל זה שמעתי מגיא כשהוא התקשר אלי להתייעץ האם יש משמעות לתקופה הזו, והאם הוא ואורית צריכים לחתום על מסמך כלשהו בעניין.

אכן, נתקלתי כבר מספר פעמים בזוגות שהחליטו לנסות פרידה זמנית. הרוב עושים זאת באמצעות הפרדת מגורים של בני הזוג, בלי להתגרש בפועל, במטרה לראות איך הדברים עובדים בנפרד ואז להחליט.

זוגות בודדים בוחרים לעשות את ההפרדה בתוך הבית, ומסכמים ביניהם כללים למשך התקופה כמו למשל מה מותר ומה אסור מבחינת לצאת עם בני זוג אחרים; חלוקת ימים עם הילדים בתוך הבית, ועוד.

רוב הזוגות אשר מנסים פרידה זמנית לא עורכים הסכם כתוב לתקופה הזו, וזאת טעות מכמה בחינות:

 1. יש להסדיר ולקבוע לגבי כספים וזכויות שנצברים בזמן הפרידה הזמנית - האם הם משותפים?  נפרדים?
 2. עדיף להסדיר בכתב את חלוקת ימי שהייה לכל הורה
 3. חשוב להסדיר את אופן מימון צרכי הילדים
 4. יש לקבוע מה קורה עם החשבון המשותף. מה מותר להוציא ממנו ומה לא? האם המשכורות של שני הצדדים ממשיכות להיכנס אליו?
 5. האם צד אחד נשאר בבית וצד שני יצא? מי משלם את המשכנתא?ומי משלם את תשלומי ומיסי הבית של בני הזוג בו נשאר אחד מהם?

חשוב לאמר- אני מכירה, שמעתי וראיתי זוגות שלא הסדירו את הדברים בכתב ואחרי תקופה של פרידה זמנית של כמה חודשים החליטו להתגרש, ולא הייתה בעיה - הם הגיעו להסכמה לגבי מה דין התקופה של הפרידה מבחינת כספים, זכויות, חשבון הבנק, פנסיות, קופת גמל, מה משותף, מה נפרד וכולי.

אבל נתקלתי כבר במספר זוגות שלא עשו הסדר וכשהחליטו להתגרש כל אחד חשב אחרת, וצצו בעיות שהם לא צפו מראש. למשל: הצד החזק כלכלית רצה להתייחס אל מועד התחלת הפרידה הזמנית כמועד הקרע=מועד הפסקת השיתוף הכספי והרכושי. הצד החלש יותר באופן טבעי רצה להתייחס לכל התקופה עד ההחלטה על הגירושין-כמשותפת.

מעבר לכך עלו טענות לגבי כספים שיצאו מהח-ן המשותף ודרישה שלא לחלק את העו"ש חצי בחצי. לכן חשוב ליצור הסדר בנושא ולהעלותו על הכתב.

יש להדגיש שזה לא צריך להיות הסדר מעמיק כמו הסכם גירושין, אבל חשוב לקבוע עקרונות מוסכמים, ואם בני הזוג יתגרשו בסוף-נבסס על העקרונות הללו את הסכם הגירושין.

 1. החוק לא מכיר בסטטוס "פרודים", רק נשואים/גרושים, כלומר בני הזוג למעה יורשים זה את זו גם במהלך תקופת הפרידה הזמנית! אם אתם לא רוצים שזו תהיה המשמעות - צריך לערוך צוואה.  כל בן זוג עושה צוואה בנפרד, הצד השני לא חייב לדעת מכך, זה חסוי.
 2. לעזיבה את הבית יש לפעמים משמעות מבחינה משפטית.
  על כן אם המצב יתדרדר בין בני הזוג והם יחליטו על גירושין אבל לא הסדירו מראש ובכתב את ההסכמה על פרידה זמנית והאם ההחלטה על הפרידה הייתה משותפת-עלולה להיות לכך משמעות אם יתנהל הליך משפטי לגירושין.

ועוד כמה דברים שחשוב לדעת בנושא:

 • מבחינת תוקף משפטי – הסדר זמני לרוב לא מוגש לבית המשפט לאישור, לכן אין לו תוקף פורמלי. אבל הוא מעיד על כוונות בני הזוג, וניתן יהיה להציגו בהליך משפטי.
 • חשוב להבטיח שאין העלמה של זכויות וכספים בזמן הפרידה הזמנית - אם יש חשש לכך מומלץ שההסדר יכלול רשימה מפורטת של כל מה שיש לכל צד - ברמת סכומים. כך אם תתגרשו ניתן יהיה לאכוף זאת ולוודא שלא הוברח שום רכוש.
 • יש לכם עסק משותף?  חשוב להחליט האם אתם ממשיכים לעבוד יחד בזמן זה. האם להפריד ל-2 עסקים נפרדים? אין תשובה אחת בנושא, ויש לתת את הדעת והמחשבה על כך מראש.
 • טיפול זוגי במהלך הפרידה הזמנית -  אם לא הייתם בטיפול טרם ההחלטה, מומלץ מאוד שיהיה צד ג' מקצועי שילווה אתכם ויעזור לכל אחד מכם ולשניכם יחד להגיע להחלטה סופית בנושא המשך הנישואין או סיומם.
 •  

בהצלחה!

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות