מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

גבר ואישה אשר מנהלים מערכת יחסים זוגית ללא נישואין, נכנסים בחלקם של המקרים תחת ההגדרה של ידועים בציבור, דבר אשר מקנה להם זכויות זו ברכושו של זה ולהיפך.


מאחר והחוק במדינת ישראל לא מסדיר את נושא הידועים בציבור, הרי שהמסגרת של יחסים אלו, הקריטריונים להם, תנאי הסף להגדרת בני זוג אלו ואחרים כידועים בציבור- כל אלו נקבעים הלכה למעשה בפסיקה שיפוטית, כלומר על ידי בית המשפט לענייני משפחה.
בפועל, הרי שפסיקתם של בתי המשפט גמישה מאוד, והדבר משתנה ממקרה למקרה ומזוג לזוג. המסקנה המתבקשת מהדבר הינה, כי עד אשר לא ייכנסו בני זוג בשערי בית המשפט, לא יידעו הם אל-נכון מה יוכרע בעניינם.
על כן, הצורך בוודאות ויציבות בכל הנוגע ליחסים הרכושיים, והרצון למנוע ספקות וחששות בעתיד- כל אלו מוצאים את פתרונם באמצעות הסכם לחיים משותפים. בהסכם זה, מוגדרת מערכת היחסים הרכושית והיקף השיתוף בין בני הזוג, וכן החובות והזכויות הנובעים מהקשר הזוגי.
למעשה המצב המשפטי הזה מביא אותנו למסקנה, כי כמעט הכרחי שכל גבר ואישה המנהלים מערכת זוגית ללא נישואין, יערכו ביניהם הסכם-ממון- שנקרא גם הסכם לחיים משותפים.
עריכת הסכם מקיף וממצה תמנע ספקות בעתיד באשר לכוונותיהם של בני הזוג האחד כלפי השנייה, ולהיפך, וכמובן שהסכם ימנע מצב בו אדם אשר היה רק בקשר מזדמן, או קצר, אשר לא היה בו אלמנט של חיי משפחה ושיתוף- לא יוכל לתבוע את הצד השני לקבלת מחצית הזכויות שלו.
בהסכם לחיים משותפים יכולים בני הזוג לקבוע שיתוף בנכסים שצבר כל אחד מהם, או לחילופין הפרדה בנכסים שצברו; הם יכולים לקבוע שיתוף לגבי חלק מהנכסים, והפרדה לגבי אחרים- כלומר לבני הזוג יש חופש להחליט ולקבוע כל מנגנון בו יחפצו לגבי הנכסים של כל אחד מהם.

מומלץ כי ההסכם יכלול את הרכיבים הבאים:

1.
התאריך הקובע את מועד תחילת הקשר הזוגי- על מנת למנוע ספק בעתיד בדבר נכסים שנצברו לפני או אחרי תאריך זה.


2.
נכסים שנתקבלו בירושה או במתנה  בני הזוג יחליטו אם הם רוצים שנכסים כאלו יישארו בבעלות בן-הזוג על שמו הם רשומים, או שאולי יחליטו על שיתוף בנכסים אלו.
ניתן לקבוע כי נכס ספציפי שנתקבל במתנה יהיה משותף לצדדים, ואילו נכס אחר יישאר בבעלות בן הזוג שקיבל אותו בלבד.


3.
זכויות/היעדר זכויות בנכסים אשר צבר כל אחד מבני הזוג לפני הקשר הזוגי.


4.
נכסים שנרכשו לאחר התאריך הקובע.


5.
חובות שנצברו/ ייצברו ע"ש כל אחד מהצדדים.


6.
מזונות לאחר פרידה- האם ישולמו? על ידי מי מהצדדים? למשך איזה פרק זמן?

אישור ההסכם
בני זוג שאינם נשואים זה לזו  רשאים לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בכדי לאשר את ההסכם לחיים משותפים ולתת לו תוקף של פסק דין. זוהי זכות ולא חובה, אולם מומלץ ביותר כי בני-זוג אשר טרחו והגיעו לעורכ/ת דין לשם הכנת הסכם, יקדישו עוד זמן קצר ויאשרו אותו בפני בית המשפט. 
אישורו של בית המשפט להסכם יינתן רק לאחר שהצדדים הופיעו בפני השופט/ת בעצמם ובית המשפט נוכח לדעת, כי חתמו על ההסכם מרצונם החופשי והינם מבינים את המשמעות המשפטית שבחתימתם על ההסכם. מדובר בהליך קצר של דיון אחד בלבד בפני השופט.

כל שינוי של הסכם לחיים משותפים חייב אף הוא להיערך בהסכמה ובכתב.

פעמים רבות החשיבות של אישור ההסכם בפני בית המשפט עם חתימתו, היא העובדה שיהיה קשה "לתקוף" אותו מאוחר יותר ולטעון כי לא נעשה באופן חופשי ומתוך רצון הדדי, כפי שהסביר כבוד השופט פורת בפסק דינו בעמ"ש 1002/00 כי  נראה שפחותים הסיכויים לתקוף הסכם שאושר על ידי בית המשפט, לאחר שבית המשפט התרשם מבני הזוג כי עשו את ההסכם מתוך רצון חופשי ובהבינם את תוצאותיו ואת משמעותו, בהשוואה להסכם שלא אושר ע"י ביהמ"ש

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות